Arhiiv

Arhiiv perioodist juuli, 2010

Ühispuhastus - kokkuvõte

25. juuli, 2010 Tarmo Jüristo 44 kommentaari

Tundub, et vahepeal jõudsalt hoogu kogunud ühine arutamine näitab neljanda nädala lõpuks raugemise märke. Moderaatorina olen läbi kogu ühislugemise püüdnud võimalikult neutraalset joont hoida ja see oli ka põhjus, miks ma Riina poolt esitatud vastuküsimustest veidi kõrvale põiklesin. Kuivõrd asi on nüüd lõpusirgel, otsustasin kokkuvõtteks üldise analüüsi asemel midagi isiklikumat kirjutada.
Nagu ma juba korra varem [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid:

Ühispuhastus - Grande Finale

19. juuli, 2010 Tarmo Jüristo 3 kommentaari

Kui “Puhastuse” teine osa rääkis meile Aliide loo, siis kolmandas osas näitab autor meile Zara teekonda Berliinist ühe teeotsani, kus kasvab ebatavaliselt palju hõbepajusid — ja nii jõuame ringiga tagasi loo algusse, kus Aliide märkas 1992. aasta hilissuve hommikul oma õuel kahtlast pampu. Ühtlasi olemegi oma lugemisega jõudnud viimase nädalani, kus kõik romaani varasemates osades [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid:

Ühispuhastus - tekstist eemale

12. juuli, 2010 Tarmo Jüristo 14 kommentaari

Kolmanda osa alguses jõuame tagasi selle foto juurde, mis esimese osa lõpus kiskus lahti mineviku, mida Aliide parema meelega poleks enam meenutanud. Lugu läheb edasi ja üldiselt tahaksin taaskord ka sel nädalal vanad soovitused jõusse jätta — endiselt võiks olla tähelepanelik nii tegelaste kui detailide osas, kuid samas püüda puude taga ka metsa näha.
Oleme nüüd [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid:

Ühispuhastus - 2. osa

12. juuli, 2010 Piret Peiker 1 kommentaar

Lõppes teine ühise lugemise nädal. Väga suur aitäh neile, kes on pead tööle pannud ja aidanud romaani analüüsi jõudsalt edasi viia. Ehk on veelgi mõni sisukas kommentaar tulemas, Marek Laane vist poolest suust lubas ka teise osa kohta põhjalikumalt mõtteid avaldada. Samuti tänan vaikselt kaasa lugenuid ja mõelnuid ning julgustan oma tähelepanekuid välja ütlema, et [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid:

Ühispuhastus − 2. osa sissejuhatuseks

5. juuli, 2010 Piret Peiker 18 kommentaari

Teise osa füürerikõnedest ja õunapuuõitest rääkiv moto viitab ka sinnapoole, et Mareki mõlemad ennustused romaani edasise käigu kohta lähevad täppi ja hargnema hakkavad nii suure ajalooga seotud sündmused kui igivanad armastuseteemad.
Jätaksin meelsasti eelmise nädala soovitused jõusse, kuna need pole oma aktuaalsust kaotanud ja lisan teist osa silmas pidades paar täpsustust ja edasiarendust.
Arutasime eelmisel nädalal selle [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid:

Ühispuhastus - 1. osa

Esimene nädal ühislugemist on läbi saamas ja püüan siis teha lubatud omapoolse kokkuvõtte sellest, kuhu romaan on oma esimese 91. leheküljega jõudnud. Suured tänud senistele kommenteerijatele ning omalt poolt tahaksin veelkorra ka kõiki seni vaikselt kaasalugenuid oma arvamust või miks ka mitte küsimusi välja ütlema.
Nüüd aga “Puhastuse” esimese osa juurde.
Žanrid
Žanritest on kommentaariumis seni märkimist leidnud ajalooromaan, põnevik, [...]

Kategooriad: Kriitika Sildid: