Esileht > Kirjanik, Kriitika, Vana klassika > Lõbus leid Ladina-Ameerikast

Lõbus leid Ladina-Ameerikast

24. mai, 2009 Tarmo Jüristo

bazaar_idiotsKolumbia kaks kuulsaimat ekspordiartiklit on teatavasti kvaliteetne kokaiin ja kirjandus – ning viimast esindab muu maailma jaoks suuremalt jaolt ainuisikuliselt Gabriel García Márquez. Millest on omamoodi kahju, sest tegelikult on Kolumbia kirjanduslikult väga produktiivne maa – aga see probleem ei ole muidugi omane  ainult Kolumbiale. Lisaks Márquezile ja Ladina-Ameerika kirjanduse klassikasse kuuluvale Jorge Isaacsi María‘le on inglise keelde tõlgitud veel ka mõned Fernando Vallejo ja Laura Restrepo teosed, kuid muud kohalikud staarid nagu Evelio Rosero või Germán Espinosa jt. on tänaseni kättesaadavad vaid neile, kes suudavad hispaania keeles lugeda.

Ja kuna mina nende õnnelike hulka ei kuulu, siis oligi Gustavo Alvarez Gardeazábali 1974. aastal ilmunud ja 17 aastat hiljem Latin American Literary Review Pressi poolt ingliskeelses tõlkes välja lastud Bazar de los idiotas suurepärane leid. 1970ndatel, enne kui Márquez Nobeli sai, oli Gardeazábal Kolumbias pea samavõrd tuntud ja hinnatud kirjanik ning oma ilmumisaastal oli Bazar de los idiotas Kolumbia enimmüüdud romaan – selle populaarsus oli sedavõrd suur, et hiljem vändati romaani põhjal ka kohalik teleseriaal. Stiililt kuskil Márquezi ja Vonneguti vahel paikneva Bazar de los idiotas veidrad ja uskumatud sündmused leiavad aset Tuluás, Kolumbia keskosas asuvas väikelinnas, kus Gardeazábal 1945. aastal sündis ja mille meeriks ta 1988. aastal valiti ning kuuldavasti olid mitmed raamatu tegelased pärit kirjaniku enda kodulinna-mälestustest. Raamat on muuhulgas erakordselt satiiriline kiriku ja Kolumbia ühiskonna suhtes laiemalt, kuigi viimase osas kumab läbi ka suur annus inimlikku sümpaatiat – tegelased ei ole küll sugugi alati üllad ja veatud, kuid kirjanik kujutab neid eksimatu soojuse ja hoolivusega, olgu need siis onanistlikud imetegijatest idiootidest vennad, halvatusest tabatud ilukuninganna, homoseksuaalsest juudist poepidaja või kümned muud Tuluá kirjud elanikud.

Kolumbia puhul tuuakse sageli välja esmapilgul paradoksaalset olukorda – olles Ladina-Ameerika kõige katoliiklikum maa on ta ühtlasi ka regiooni kõige vägivaldsem kant. Bazar de los idiotas on samavõrd vastuokslik ja äraspidine raamat, kus patused on õndsad ja tõsiusklikud põlevad põrgus – ja võib-olla selles peitubki romaani populaarsuse põhjus ja jätkuv relevantsus. Maailm ei ole sageli mõistlik või korrapärane, aga need kumbki pole õnneliku elu elamiseks tingimata vajalikud asjad.

Kommentaarid on suletud.