Esileht > Eesti kirjandus, Vana klassika > Twitterkirjandus

Twitterkirjandus

19. august, 2009 Marek Tamm

5dots-displayjpgIga ajastu pakub oma võimalusi kirjanduslike ideede pakendamiseks. Homeros ei oleks saanud kirjutada haikusid ja Proustilt oleks olnud palju nõutud kirjutada heksameetris eepos. E-maili leiutamine sünnitas õige pea meilikirjanduse ja SMS-i leiutamine SMS-i kirjanduse (viimati eestindati üks selline soome keelest – Hannu Luntiala “Viimased sõnumid”). Paistab, et Twitteri leiutamine 2006. aastal ja selle kasvav populaarsus on pannud aluse veel ühele kirjandusžanrile – twitterkirjandusele, mis inglise keeles kõlab löövalt – twitterature.

Õigupoolest saab seda mõistet mõista vähemalt kahes tähenduses. Kui ma ei eksi, siis käibele läks ta tänavu aastal, et tähistada katseid resümeerida kuni 140 tähemärgi piires (Twitteri sõnumi maht) maailma kirjandusklassikasse kuuluvaid teoseid. Meediakünnise ületas see žanr tänavu suvel, kui levis teade, et maailma üks mõjukamaid kirjastusi Penguin on sõlminud viisaka summa eest lepingu kahe 19-aastase Chicago Ülikooli esmakursuslasest noorsandiga, et need kirjutaksid raamatu Twitterature: The World’s Greatest Books Revised and Updated for Twitter. Raamatu tulevased autorid, Alexander Aciman and Emmett Rensin, leiavad, et on uue kultuurirevolutsiooni lävel, mis andvat kirjandusele uue hingamise. Nende teos peaks sisaldama seitsekümmend viis kirjandusklassika kokkuvõtet tweet-speak‘is. Raamat on lubatud müügile paisata tänavu 5. novembril.

Kuna teose sisu pole veel teada, siis on innukamad huvilised tulnud välja juba oma ettepanekutega. Nii pakub Jim White Telegraph‘is teiste seas välja järgmiseid twitterature‘i stiilinäiteid:

Dozen kids abandoned on desert island. Scene soon resembles 10-year-old’s birthday party, but worse.

Man seduces daughter of a friend. These days, would get a spread in News of the World and have his windows smashed by angry readers.

Group of teenagers adopt incomprehensible jargon, drink milk and discuss Beethoven before terrorising the community. All society’s fault.*

Samas vaimus võiks ju jätkata eesti twitterature‘iga:

Matsid teevad künkale lõkke ja hakkavad sakslaste vastu mässama. Lõppeb, nagu kõik eesti mässud.

Kaks eesti meest rähklevad ja kaklevad maal. Tehakse palju tööd, ent lubatud armastust ei tule. Esimene osa.

Baltisaksa aadlimees mängib lolli, et tsaarile meeldida. Eesti talupoeg näeb pealt ja paneb päevikusse kirja.

Eesti homo (?) hängib Pariisis, tõlgib luulet, vingub kodumaa üle ja tapab igavusest oma võõrustaja.

Kuid twitterkirjandust võib mõista mitte pelgalt seniste raamatute “ümberjutustamisena”, vaid uute teoste loomisena. Ranged mahunõuded võivad anda tulemuseks väga tihedaid proosa- või luulepärleid, mida saab mööndusteta kirjanduse pähe lugeda. Hea näite pakuvad Rein Raua ingliskeelsed “lühinovellid” Twitteris, mida ta on viimased neli kuud oma järgijatega jaganud (neid peaks saama sügisel lugeda eesti keeles ka Vikerkaares). Pakun paar näidet:

For the rest of his time there, he wandered around in the ghostly library, never finding his way out, haunted by this very sentence.

He had forgotten to tell her the pancake could talk. So she wondered where the voice inside her came from, complaining about the dark.

He lived in the fountain, and got out only at night. But her mother thought she had invented him to explain the wet sheets.

Igaks juhuks täpsustan lõpetuseks, et ma ise Twitteris ei säutsu ja eelistan lugeda algupärandeid ning pikemaid tekste kui 140 tähemärki.

* Kes ei tundnud ära, siis õiged vastused on: Goldingi “Kärbeste jumal”, Nabokovi “Lolita”, Burgessi “Kellavärgiga apelsin”.

 1. 19. august, 2009 kell 09:20 | #1

  Rein Rauaga seoses mainitud twitterikirjandus on hiljutine aga väga kiirelt populaarsust kogunud meem #vss (lahtiseletatult “very short stories”). Kui Reinu näited meeldisid, siis tasub vaadata ka nt. http://twitter.com/VeryShortStory ja miks mitte ka üldist otsingut http://twitter.com/#search?q=%23vss

  Ja siinkohal üks ülalmainitud twitterikirjaniku lugu traagilisest armastusest twitteri-ajastul: “The shared hashtags. The late night tweets. Direct messages. How could she unfollow me?”

 2. Sash
  19. august, 2009 kell 11:00 | #2

  See on tegelikult päris vana idee: http://www.rinkworks.org/bookaminute/

 3. 19. august, 2009 kell 11:07 | #3

  Klassikute tänapäeva meediumidesse kohandamisest rääkides - päris tore on ka “Uhkus ja eelarvamus” Facebooki stiilis: http://www.much-ado.net/austenbook/

 4. 19. august, 2009 kell 17:03 | #4

  Tänu linkide eest! Leidsin veel sellise naljaka teenuse: http://www.twitterliterature.com, millel paistab isegi kasutajaid olevat. Äriidee sõnastus on igal juhul armas: “Don’t you know what to post in twitter? Are you out of ideas? Whant to appear as a sophisticated person? Twitter Literature will twitt literature quotes and poems once in a while for you.”

 5. 28. august, 2009 kell 22:03 | #5

  olen teemast küll täiesti möödas, palun vabandust.

  head inimesed, aidake mind raamatumurega. aja jooksul on meil koju tekkinud väike virn päris head kirjandust, mida on erinevatel põhjustel saanud topelt. tarmo võttis eelmisel nädalal õnnepalu tõlgitud baudelaire’i kaasa, aga alles on veel terve rida asju. trükin selle nimekirja siia ära, keda huvitab, kirjutage mulle. ärge ainult keegi palun antikvariaati viimiseks võtke. ma arvan, et erilist tutvustust ükski ei vaja.

  nimekiri:

  1) Snowblind (Sabbag) - raju ja vist Danieli poolt siin kunagi tsiteeritud algusega
  2) Tüdruksõber koomas (Coupland)
  3) Õilis koolipoiss (le Carre)
  4) Arvud (Pelevin)
  5) Blind Willow, Sleeping Woman (Murakami)
  6) Norwegian Wood (Murakami) - klassika!
  7) Lihunikupoiss (McCabe)
  8 ) Teiselpool järve (Kaplinski) - ilusaimad eestikeelsed haikud
  9) Kummardus Katalooniale (Orwell) - anarhokommunism Barcelonas AD 1936
  10) Inimhinge anatoomiast (Freud)
  11) Meeste domineerimine (Bourdieu)
  12) Mütoloogiad (Barthes) - viimased kaks Marek Tamme toimetatud Prantsuse sarjast
  13) Karaokekapitalism (Ridderstrale & Nordström) - kriisieelsed mässajad Rootsist (!)
  14) Murphy seaduste täielik kogu (Bloch)
  15) Alkeemik (Coelho) - jah, tõesti, meil on neid kaks :)

  aidake siis riiulipuuduses hädalist!

Kommentaarid on suletud.