Esileht > Raamat, Raamatukujundus > Kaunimad raamatukaaned 2009

Kaunimad raamatukaaned 2009

27. detsember, 2009 Marek Tamm

Jätkan kokkuvõtete lainel ja postitan kaunite jõulukaartide asemel mõned kaunid raamatukaaned. Tõuke selleks andis järjekordne juhuslik veebileid, nimelt sattusin vahvale blogile The Book Design Review, mille viimane sissekanne sisaldab valiku 2009. aasta parimatest raamatukujundusest (Ameerikas). Mõtlesin, et pakun siis välja ühe enda subjektiivse valiku 10 algupärasest Eesti raamatukujundusest, mis on lõppeval aastal kõige enam silma ja meelde jäänud. Valik ei põhine ulatuslikul uurimusel, vaid on üsna esimese hooga tehtud, nii palju kui hetkel meelde tuli. Meelega on välja jäetud suured albumid (nagu uus “Kalevipoeg”) ja keskendatud vaid juturaamatutele. Lisan juurde ka kujundajate nimed, et tõsta veidi esile neid, kelle tööle me pöörame tähelepanu tavaliselt vaid siis, kui nad sellega hakkama ei saa. Järjekord on juhuslik.

Norman Davies, “Euroopa sõjas, 1939-1945″, kujundanud Jüri Jegorov:

davies

Leelo Tungal, “Samet ja saepuru”, kujundanud Urmas Viik:

tungal

Jaan Kaplinski, “Jää…”, kujundanud Britt Urbla Keller:

kaplinski

Robert Randma, “Sigaret”, kujundanud Villu Koskaru (jah, seda peab nägema originaalis, sest pildil läheb stereoefekt kaduma):

randma

Tõnu Õnnepalu, “Kevad ja suvi ja”, kujundanud Mari Kaljuste:

onnepalu

Fernando Pessoa, “Tubakapood”, kujundanud Angelika Schneider:

pessoa

Carlo Ginzburg, “Ajaloo ööpoolel”, kujundanud ? (väga piinlik kirjastuse pärast, kes on unustanud kujundaja märkimata):

ginzburg

Stieg Larsson, “Lohetätoveeringuga tüdruk”, kujundanud Britt Urbla Keller:

larsson

Suetonius, “Keisrite elulood”, kujundanud Dan Mikkin:

suetonius

Andrus Kivirähk, “Jumala lood”, kujundanud Mart Anderson:

kivirahk

Tõden kokkuvõtteks, et kuigi valisin kaaned pelgalt meeldejäävuse alusel, pööramata tähelepanu, kes need teinud on, siis tulemuseks sai ikkagi kaunis tuttav nimekiri Eesti parimaid raamatukunstnikke, isegi kui kõige nimekamad ja premeeritumad jäid tahtmatult välja (Jüri Kaarma, Heino Prunsvelt, Andres Rõhu, Andres Tali). Keda huvitab aga ekspertide hinnang, see peab ära ootama uue aasta veebruari, mil Eesti Kujundusgraafikute Liit koostöös Eesti Kirjastuste Liidu ja Eesti Rahvusraamatukoguga peaks välja valima tavapärased 25 kaunimat eelmise aasta Eesti raamatut. 2008. aasta laureaatide nimekirja saab vaadata siit ja varasemaid siit.

Categories: Raamat, Raamatukujundus Tags:
  1. 27. detsember, 2009 kell 16:47 | #1

    Paljudest sellistest parimate raamatukaante nimekirjadest on mulle vast kõige enam meeldinud need kaks listi abebooks.com-ist: 30 Novels Worth Buying For the Cover Alone ja 30 Old Books Worth Buying For the Cover Alone.

  2. 2. jaanuar, 2010 kell 16:24 | #2

    Jah, tõesti see Randma “Sigaret” püüdis ka minu pilku ning juba ootabki laual oma lugemisjärge.

  3. 7. jaanuar, 2010 kell 09:38 | #3

    Kusjuures selles Tarmo esimeses nimekirjas oleva raamatu Sharp Teeth ma ostsingi kaane pärast. Nii et töötab. Pole veel läbi lugenud, juba päris pikalt seisab riiulis aga tundub, et see on värsivormis raamat libakoertest.

Kommentaarid on suletud.