Esileht > Kirjastamine, Raamat, Telgitagused > Eesti raamatuturg 2009

Eesti raamatuturg 2009

7. jaanuar, 2010 Marek Tamm

photo-sharing-booksUus aasta on küll juba täies hoos, ent luban endale siiski veel ühe ülevaatliku tagasivaate. Nimelt lugesin täna Toomas Leito kogutud andmeid Eesti raamatukirjastamise turust möödunud aastal ja mõtlesin, et usutavasti pole tal midagi selle vastu, kui mõningaid neist siin blogis raamatusõpradega jagan.

Leito andmed puudutavad Eesti TOP 25 kirjastust ehk siis neid, kes meie kirjastamismaastikku esmajoones kujundavad. Tema arvestuse kohaselt üllitas möödunud aastal enim esmatrükke Varraku kirjastus – kokku 201 nimetust. Varrakule järgesid Ersen (182 nimetust), Koolibri (180), Tänapäev (125), Egmont Estonia (121), Sinisukk (84), Ilo (84), Pegasus (76), EPL kirjastus (75) ja Ajakirjade Kirjastus (69). Võrreldes eelmise aastaga oli suurim kukkuja Sinisukk, ent samuti on märkimisväärselt kahanenud TEA kirjastuse, Kunsti, Kirilille jt toodang (viimased kaks langesid TOP 25 seast üldse välja). Kiiremad tõusjad edetabelis olid Egmont Estonia, Pegasus ja Tammerraamat. Aasta edukaim uustulnuk oli aga Menu kirjastus (2009. aasta edetabelis 20. kohal 28 uue nimetusega).

Üldiselt möödus aasta raamatuturul teadagi kahanemise tähe all. Esmatrükkide arv vähenes läinud aastal Leito arvutuste järgi 292 nimetuse võrra ehk 15%. Võrdluseks võib tuua, et viimasel kolmel aastal on uute nimetuste hulk ainult kasvanud: 2006. aastal +17%, 2007. aastal +9% ja 2008. aastal +7%. Leito aga lisab, et raamatute arvust enam langes kirjastuste käive, sest suur osa aastast müüsid kirjastused peamiselt soodushinnaga laokaupa. Lisaks mõjutas käivet raamatute käibemaksu tõus. Leito prognoosi kohaselt vähenes kirjastamise turg Eestis 2009. aastal umbes 20%. Kui üleeelmisel aastal oli kirjastamisturu käibeks umbes pool miljardit krooni, siis lõppeva aasta kirjastamisturu suuruseks hindab Leito 400-425 miljonit krooni.

Lisan omalt poolt, et kui aasta tagasi eeldasid tõenäolised kõik suuremad kirjastused, et ees seisab paljude (väiksemate) kirjastuste sulgemine, siis asjade tegelik käik pole seda kinnitanud; ametlikult pole oma tegevust masu ajal minu teada lõpetanud ükski nimetamisväärne Eesti kirjastus, suisa vastupidi, turule on ilmunud mitu uut tegijat. On see siis kinnitus eesti lugejate pühendumusest, kirjastamise vastupandamatust võlust või lihtsalt majanduslikust lühinägelikkusest, igal juhul pole Eesti raamatusõpradel vähemalt pakkumise rohkuse üle põhjust nuriseda.

Categories: Kirjastamine, Raamat, Telgitagused Tags:
  1. tauno
    8. jaanuar, 2010 kell 01:57 | #1

    ersenil on veel vähemalt 2 paralleelset kaubamärki, nendega koos on see vist endiselt suurim nimetuste arvu mõttes.
    jah, pankrotti ei läinud jälle mitte keegi, kuigi juba aastaid räägitakse neid jutte. aga arvestades kui palju on päris paljudel võlgu, siis on ikka näha, et see on edasilükkamine ja hingitsemine. jõulu aeg on müük hea, siis kurdetakse vähem. vaatame neid jutte uuesti ca märtsis-aprillis…ja juulis-augustis

Kommentaarid on suletud.