Esileht > Ajalugu, Kriitika, Lugemine, Uudisteos > Hitlerist ja Mailerist

Hitlerist ja Mailerist

Norman Mailer, "The castle in the forest"

Norman Mailer, "The castle in the forest"

Kabalistid hoiatavad Toora ümberkirjutamisel tehtava vea eest – maailm võib hävida. Need, kes tahavad maailma valitseda, peavad valitsema ka tekste. Selliseid inimesi tõmbab tekstide poole. Assurbanipal võttis endale eesmärgiks koguda kokku kõik teadaolevad teosed. Qin Shi Huangdi käskis hävitada kõik raamatud, jättes alles ainult keiserliku raamatukogu eksemplarid. Ühe mündi kaks külge.

Kummaline, millist kiindumust ajaloo suured diktaatorid lugemise vastu on tundnud. Raamatuneelajad Stalin ja Hitler… viimase vastu näib eestlastel mingi eriline huvi olevat. Ja mitte ainult eestlastel. Harvardi ajaloolane Timothy W. Ryback on avaldanud uurimuse  ”Hitler’s Private Library. The Books That Shaped His Life”. Selgub, et Juhil oli 16 000 köitest koosnev raamatukogu, mis oli jagatud Berchtesgadeni, Berliini ja Müncheni vahel. Hitler luges tõelise passiooniga, kõikjal, kus vähegi võimalus avanes. Punkris, rongis, lennukis. Fichtet, Kanti, Machiavellit, Clausewitzi. Juhi lemmikautoriks oli Shakespeare  - võib oletada, et näidenditest eelistas ta “Titus Andronicust”, kus lõpuks isegi statistid ja montöörid ära tapetakse. Võimalik, et lavastaja õhin oligi kogu selle kire võtmeks.

Ülaltoodu viib mõtted Norman Maileri 2007. a. ilmunud romaani  ”Loss metsas” peale, mis kuuldavasti peatselt eesti keeles ilmub. See on lugu Hitlerist, õigemini eellugu. Kummaline raamat. Mailer, kellel ei olnud enam palju elada jäänud, valgustab seal neidsamu pimedaid ruume, millest Michel Tournier oma “Haldjakuningas” kirjutab. Teutoburgi metsad. Maileri romaani minategelaseks on deemon, kes Juhti vormib ja tema samme suunab. See ei ole kerge töö. Aga keegi peab seda tegema ja õnnestumise korral on juhtkonna tunnustus kindlustatud. Asi õnnestubki.

Pärast “Loss metsas” lõpetamist sattusin lugema Maileri intervjuud “Le Figaro littéraire’ile”. Autor ütleb seal, et Hitler ei olnud uurimisobjektina eriti köitev.  Mailer oli valmis millekski saatanlikuks, aga allikmaterjalidest tuli esile kõige tavalisem väikekodanlane. Ta väidab, et Hitleri isikuomadustega ei ole võimalik seletada seda, mis aastatel 1933 - 1938 aset leidis. Kusagil pidi mängu tulema mingi väline jõud, mis herr Schickelgruberi üles tõstis ja hiljem kõrvale heitis. Ajakirjanik, küsib selle peale: kas te Jumalat usute? Või Saatanat?  Mailer vastab, et mõnikord tundub talle, nagu oleksime me kõik ühes paadis: inimesed, Jumal ja Saatan. Ta ütleb veel, et kuna ta on juba ühe jalaga paadisillal, siis võib ta endale selliseid mõtteid lubada.

Lugev Hitler (ca 1935)

Lugev Hitler (ca 1935)

Categories: Ajalugu, Kriitika, Lugemine, Uudisteos Tags:
  1. Krista Kaer
    krista kaer
    8. märts, 2009 kell 21:56 | #1

    Maileri raamatut tõlgib Udo Uibo ning autoril oli kavas sellele järg kirjutada, mis nüüd jääb muidugi tulemata.

  1. Tagasiviiteid ei ole.