Esileht > Kirjandusuudis, Kirjanik > Salman Rushdie digiarhiiv

Salman Rushdie digiarhiiv

30. aprill, 2010 Marek Tamm

Hiljuti jäi silma uudis, et Briti kirjanik Salman Rushdie on müünud kopsaka summa eest Emory ülikoolile Atlantas oma isikliku arhiivi. Valik pole juhuslik, sest Rushdie on juba paar aastat olnud Emory ülikooli juures “resideeriv kirjanik”. Uudises ei oleks iseenesest midagi erilist, kui lisaks tavapärastele käsikirjadele (s.h. kirjaniku päevik ja mahukas kirjavahetus) poleks üleantud materjali seas leidunud nelja Apple’i lauaarvutit. Need sisaldavad sisuliselt kõiki tekste, mida Rushdie 1989. aastast alates (kui ta läks trükimasinalt üle arvutile) on kirjutanud, ent samuti tema mailboxi, arvutimänge, külastatud veebilehtede arhiivi, allalaetud tarkvara jne. Kokku 18 gigabaiti informatsiooni.

Kuid asja muudab veelgi huvitavamaks Emory ülikooli otsus: selmet salvestada kogu digitaalne teave näiteks CD-dele ja teha uurijatele sel moel kättesaadavaks, otsustati rekonstrueerida Rushdie arvutite sisu ja keskkond, nii et sisuliselt avaneb uurijatel võimalus tuhnida “Saatanlike salmide” autori arvutis, nii nagu see oleks nende enda oma. Ülesanne oli seda keerulisem, et ühe arvuti oli Rushdie tahtmatult üle kallanud coca-colaga, nii et see enam ei töötanud, samuti olid mitmed arvutiprogrammid ammu käibelt kadunud. Pole vaja ilmselt lisada, et aega ja raha neelas kogu töö rohkelt, ent tulemus on kahtlemata uus sõna digitaalses arhiivinduses.

Kui vaadata videot Rushdie digiarhiivi avamisest tänavu 25. veebruaril, siis pole mõistagi üllatav, et kirjanik ise on kogu ettevõtmisest kaunis ehmunud ja möönab, et tunneb ennast nüüd täiesti alasti (analoogseid tundeid väljendab ta samuti ühes teises intervjuus). Pole aga ilmselt vaja lisada, et tulevastele Rushdie biograafidele on digiarhiivi näol tegemist tõelise kullaauguga (või vastavalt kujundilembusele – musta pesu nõuga).

Neile, kellele teema huvi pakub, lisan vaatamiseks Emory ülikooli video, mis Rushdie digiarhiivi ja selle võimalusi tutvustab:

Categories: Kirjandusuudis, Kirjanik Tags:
Kommentaarid on suletud.