Esileht > Lugemine, Vana klassika > Suvelugemist

Suvelugemist

9. juuni, 2010 Tarmo Jüristo

genji.jpgSuur suvi on ukse ees ja see on teadagi aeg, kui paljud inimesed saavad kontorist välja ja on aega veidi rohkem raamatute lugemisele pühenduda. Neil, kel järgmiseks paariks kuuks plaanid veel tegemata, on võimalus järgmisel nädalal teha algust ühe suurema kollektiivse lugemisega, mis kestab suve lõpuni. The Summer of Genji on projekt, mille käigus inimesed üle maailma loevad Jaapani kirjanduse klassikalist teost Genji Monogatari ingliskeelset tõlget (Royall Tyler, 2001) suupäraste tükkidena — ca. 100 lehekülge nädalas — ning arutavad siis loetut omavahel ülaltoodud blogis. Genji on muidugi kõike muud, kui lihtne lugemine ja nii on teiste lugejate tugi, olgu see siis tegelik või sümboolne, selle tekstiga hakkama saamiseks kindlasti teretulnud.

See viis mind aga mõttele, et sama mudelit võiks ju laiemaltki kasutada — miks mitte võtta kasvõi siinsamas blogis üheskoos ette mõni paks raamat, mis juba pikalt on paljudes riiulites istunud ja läbilugemist oodanud, ning seda siis üheskoos lugeda, arutada ja kommenteerida?

Categories: Lugemine, Vana klassika Tags:
 1. 9. juuni, 2010 kell 09:16 | #1

  Tore mõte!

 2. 12. juuni, 2010 kell 14:54 | #2

  Huvitava kokkulangevusena märkasin, et Salon.com proovib samuti ühislugemise projekti. Aga kui peale Tiina teisi huvilisi ei ole, siis ilmselt jääb siin see idee siiski teostamata — millegi kahekesi lugedemiseks ei ole vast blogi vaja :).

 3. 13. juuni, 2010 kell 14:44 | #3

  Kuna ühes eravestluses tuli välja, et vaatamata siin kommentaariumis kajavale vaikusele võiks mõni inimene veel siiski sellest mõttest huvitatud olla, siis teen veel viimase ürituse — kui võtta ette näiteks Sofi Oksase “Puhastus”, kui palju siis huvilisi oleks? Või kas on kellelgi mõni muu soovitusi?

 4. 13. juuni, 2010 kell 17:08 | #4

  Kui on rohkem osavõtjaid kui vaid me kaks, siis oleksin huviline küll. Puhastus on mul ammu lugemislistis, kuigi see üritus tähendab seda, et pean kukrut kergendama, sest raamatukogus ilmselt lähima aasta jooksul sellele ligi pääseda ei õnnestu.
  Aga kuidas sa seda praktiliselt ette kujutad? Sest teadagi, loevad paljud, aga kirjutavad vaid mõned üksikud.

 5. Piret Peiker
  Piret Peiker
  13. juuni, 2010 kell 19:19 | #5

  Mina oleksin huvitatud “Puhastuse” arutamisest. Ainult et kuidas, kas niimoodi lineaarselt ja väikeste tükkide kaupa selle romaani puhul ka töötaks?

 6. 13. juuni, 2010 kell 21:55 | #6

  Ma ei näe miks ei peaks töötama… Mul on selle raamatu lugemisest nüüd küll juba ca. poolteist aastat möödas (lugesin seda soomekeelsena, nii et nüüd olekski hea võimalus ka tõlget hinnata), aga mälu järgi oli seal päris mitu huvitavat liini, mis erinevatel hetkedel sisse tulid, eendusid või taandusid. Tükkide suurust saab vast reguleerida. Ma ei suuda seda köidet praegu oma riiulitest üles leida, nii et hetkel ei oska mingit peatükkide kaupa liigendust välja pakkuda, aga jällegi mälu järgi pakuks, et viis või kuus juppi võiks ikka välja anda…

  Selles, kui paljud loevad ja vähesemad kirjutavad pole vast ka midagi halba. Minu ettekujutuses võiks asi olla selline, et igaks nädalaks on lugeda mingi hulk lehekülgi või peatükke, peale mida postitab keegi põgusa sissejuhatava raami ja vast mõned küsimused, mis selle konkreetse tekstiosaga seoses üles on kerkinud. See “keegi” võin ma ka ise olla — samas meeleldi ma vähemalt jagaks seda kohustust kellegi teisega. Parim variant võiks aga vast olla roteeruv moderaator — s.t. iga nädal teeb sissejuhatuse ja tõstatab teemad uus inimene, kes ise ka kogu lugemises osaleb.

 7. 14. juuni, 2010 kell 23:43 | #7

  Nii, leidsin oma raamatu üles — ja selgus, et selles on parasjagu neli osa, soomekeelses versioonis ca. 75 kuni 110 lehekülge osa kohta. Veidi järele mõeldes hakkas mulle tunduma, et ega tegelikult vast polegi põhjust seda asja pikemaks kui neli nädalat venitada ja sadakond lehekülge nädalas peaks vast ka väga rahulik ja jõukohane tempo olema.

  Võin sissejuhatuse ja ka kokkuvõtte esimese hooga enda peale võtta, Piret on ise välja pakkunud, et ta võib ühe vahepealse osa kohta käiva arutelu modereerimise endale võtta ja nii olekski siis ainult üks osa veel vaja katta.

  Kas teeme siis ära?

 8. 15. juuni, 2010 kell 21:35 | #8

  Kohe, kui aega saan, lähen poodi raamatu järgi :)

 9. Katrin
  16. juuni, 2010 kell 18:49 | #9

  Väga vahva! Jään ka teemat jälgima. Puhastus just parasjagu lugemisel. Pole küll nii süstemaatiliselt raamatuid arvustanud, aga loodan põnevat arutelu küll!

Kommentaarid on suletud.