Esileht > Kriitika > Ühispuhastus - reeglid ja ajakava

Ühispuhastus - reeglid ja ajakava

16. juuni, 2010 Tarmo Jüristo

puhastus.jpgEelmisel nädalal välja pakutud üheskoos raamatulugemise plaan äratas ettevaatlikku huvi ning jõudis kokkuleppeni lugeda Sofi Oksase palju kiitust, kuid seni üllatavalt vähe arvustamist leidnud romaani “Puhastus”.

Pakun siinkohal omalt poolt välja üldise raami ja mõned lihtsad reeglid.

Loeme “Puhastuse” eestikeelset tõlget (tlk. Jan Kaus), välja antud Varrakus 2009. Võrdlused nii soomekeelse originaali (WSOY 2008) kui ka muudes keeltes ilmunud tõlgetega on igati teretulnud, kuid teksti üle arutamisel (s.h. eriti konkreetsetesse tsitaatidesse puutuv) peaks lähtuma just eestikeelsest versioonist.

Iga nädal loeme romaanist ühe osa, millele järgneb arutelu. Loomulikult on lubatud lugeda nii rohkem kui vähem, millisel juhul aga kehtib palve arutelus siiski püsida antud nädala osa piires. Sellel on kaks eesmärki — esiteks mitte rikkuda avastamisrõõmu ja üllatusi nende jaoks, kes pole oma lugemisjärjega antud kohast kaugemale jõudnud, ning teiseks võimaldab see käsitleda teksti mitte kui üht monoliitset sõnumit (milline iganes see siis ka poleks), vaid kui teatud tähenduse ja varjundite loomise protsessi. Ehk siis lugedes võiks püüda keskenduda mitte ainult sellele, mida “Puhastus” meile ütleb, vaid ka, kuidas ta seda teeb. See piirang on muidugi kõike muud, kui selge ja absoluutne — Paul-Eerik Rummolt laenatud epigraaf seintest, kõrvadest ja kaunistest kõrvarõngastest (mis ju ka kaanepildis kajastub) on loomulikult midagi, millele tähelepanu pöörata ja seda tehes ei pea inimesed, kes kogu raamatu läbi on lugenud, mõistagi lolli mängima. Kes oskab vihjata või ümbernurga rääkida, lasku käia. Muidu aga — no spoilers.

Diskussiooni avamiseks teeb iga nädal keegi — esimesel nädalal olen selleks mina — siinsamas blogis lühikese postituse koos mõnede sissejuhatavate küsimuste ja aruteluteemadega, peale mida on kommentaarium avatud kõigile. Oodatud on nii pikemad analüüsid kui lühikesed repliigid, nii küsimused kui vastused. Lähenemisnurkade osas mingeid piiranguid ei ole - vastupidi, mida rohkem, seda uhkem. Kui keegi tahab kritiseerida või kiita ajaloolist miljööd ja karaktereid — palun väga. Kui kedagi teist huvitab metafoorivalik, stiil või narratiivne struktuur — väga tore. Kindlasti ei ole aga eesmärgiks maanduda sügaval tehnilistes ja teoreetilistes debattides, diskussiooni keskmes võiks alati olla ikkagi tekst ja mitte teooria.

Sellega võikski vast peamised punktid kaetud olla, kui kellelgi tuleb veel mõni kasulik soovitus või juhtnöör pähe, siis pakkuge aga julgesti välja.

Raamatukogudes on “Puhastuse” kättesaadavusega lood kuuldavasti kehvad — samas leiab seda päris paljudest riiulitest, nii et kui ise osta ei raatsi või taha, siis tasub vast veidi sõprade-tuttavate seas ringi küsida. Järgmine nädal on teadagi jaanipäev ja seega küsiksin omalt poolt arvamusi — kas alustame sellest nädal edasi (s.t. 28. juunist) või hakkame lugema siiski juba saabuval esmaspäeval?

Categories: Kriitika Tags:
 1. 16. juuni, 2010 kell 22:02 | #1

  Hääletan hilisema alustamise poolt, ehk 28. juunist.

 2. Piret Peiker
  Piret Peiker
  17. juuni, 2010 kell 11:24 | #2

  Mulle sobib mõlemat moodi.

 3. Riina Raudne
  18. juuni, 2010 kell 01:16 | #3

  Tore idee! Ma juba lugesin läbi, nii et arutelu alustada sobib igal ajal.

 4. 18. juuni, 2010 kell 15:38 | #4

  Aga jääb siis nii, et alustame 28. juunist — seniks edu raamatu hankimisel ja head jaanipäeva.

Kommentaarid on suletud.