Esileht > Kirjandusuudis, Kirjanik, Kirjastamine, Telgitagused > Tervisi Frankfurdist: Stieg Larssoni update

Tervisi Frankfurdist: Stieg Larssoni update

7. oktoober, 2010 Maarja Kaaristo
Kurdo Baksi, "Stieg Larsson, my friend" (2010)

Kurdo Baksi, "Stieg Larsson, my friend" (2010)

Kirjutan jälle Stieg Larssonist. Lihtsalt sellepärast, et teisipäeval oli Frankfurter Hofis (kus ööbib raamatumessi ajal enamik suurkirjastuste ja -agentuuride esindajaid ja kus juba enne messi käib vilgas õiguste ostu- ja müügitöö ning muidugi ka seltsielu) järjekordne vabamüürlaste kokkutulek ehk Stieg Larsson Meeting – Larssoni kirjastajate iga-aastane kogunemine, kus räägitakse uuemaid Larssoni-uudiseid, rüübatakse veini ja käib üleüldine üksteise õnnitlemine ja õlale patsutamine.

Kõigepealt natuke arvudest: saime teada, et praeguseks hetkeks on kogu maailmas triloogiat müüdud enam kui 46 miljonit eksemplari. Väljaandmisõigused on müüdud 44 riiki (agendid arvasid, et messi lõpuks tõenäoliselt 45, sest neil on kohtumine ühe Mongoolia kirjastajaga). Hiinas ilmus esimene osa aasta alguses ja otse loomulikult oodatakse selt turult suuri tegusid. Suurbritannias on müüdud 8,5 miljonit eksemplari ja USA-s üle 10 miljoni. Amazonis sai Larsson esimeseks Kindle’i formaadis raamatuks, mis ületas miljoni müüdud eksemplari piiri ning vahepeal osteti neid seal tempoga raamat sekundis.

Vaibumise märke kogu see melu veel ei näita, Rootsis anti välja hiljuti krimikirjanike margiseeria, kus üheks autoriks (Sjöwalli & Wahlöö, Mankelli, Nesseri ja Marklundi kõrval) on loomulikult ka Stieg Larsson. Stockholmi Linnamuuseum korraldab Millenniumi-tuuri raamatu toimumiskohtadesse ja seda mitte ainult rootsi ja inglise, vaid tuuride tohutu populaarsuse ja suure nõudluse tõttu nüüd ka prantsuse, itaalia ja jaapani keeles. Tuuri kohta saab lähemalt lugeda muuseumi kodulehelt.

Need, kes aga Stockholmi ei saa või ei viitsi minna, võivad külastada kodulehekülge www.stieglarsson.se (see uus ja põhjalik koduleht on praegu veel täiendamisel), kust saab kõikvõimalikku infot nii raamatute, filmide kui ka SL isiku kohta.

Lisaks sellele on ilmumas raamatuid nii Larssonist kui ka, üllatav küll, Larssonilt. Viimase osas ei maksa muidugi hakata veel lootma, et Salanderist ja Blomkvistist lugeda saab – tegemist on Larssoni artiklikogumikuga En annan sida av Stieg Larsson (”Stieg Larssoni teine külg”), ja koondab peamiselt ajakirjas Expo ilmunud artikleid, mis muidugi mõista päris hästi demonstreerivad Larssoni sotsiaalseid ja poliitilisi

Norstedtsi stend Frankfurdi messil. Pilt: Tauno Vahter.

Norstedtsi stend Frankfurdi messil. Pilt: Tauno Vahter.

vaateid, mis lugejatele raamatutest väga tuttavad. Artiklid kõnelevad demokraatiast Euroopas, antisemitismist, natsionalismist, rassismist, naistevastasest vägivallast, homoseksuaalide ründamisest jpm ning ilmuvad varsti ka inglise keeles.

Ja nii nagu iga väga populaarne raamat või autor on ka SL raamatud tekitanud hulga kaasnähtusid. Kurdo Baksi raamat “Minu sõber Stieg Larsson” on nüüd üllitatud ka inglise keeles. Jaanuaris on ilmumas Larssoni kauaaegse partneri Eva Gabrielssoni memuaarid (viimase suhted Larssoni perekonnaga on teadupoolest üpris keerulised). Peagi on Inglismaal ilmumas ka nn unauthorized guide “Tätoveeritud tüdruku saladused” ja otse loomulikult ka paroodia – “Tüdrukutätoveeringuga lohe”.

Ja viimaks kuulsime veidi uudiseid ka “Lohetätoveeringuga tüdruku” Hollywoodi versiooni kohta. Ma olen siin blogis rootsi (väga heast) filmist juba kirjutanud, aga tore on see, et ka uusversioon ei kõla sugugi halvasti: režissöör on David Fincher ning Mikael Blomkvisti mängib Daniel Craig. Tähtede paraad sellega ei piirdu, veel löövad filmis kaasa Robin Wright, Stellan Skarsgard ja Christopher Plummer. Ja muidugi kõige tähtsamast: Lisbeth Salanderi mängib Rooney Mara, kes minu jaoks, tuleb tunnistada, on tundmatu näitleja, aga usun, et muretsemiseks pole põhjust. Lisaks kuulsime võtete käigu ja ajakava kohta veel üht-teist, aga seda keelati meil blogides välja lobiseda, nii et korraliku inimesena jätan üliolulise informatsiooni selle kohta, millal täpselt lõpevad Rootsis väli- ja algavad LA-s sisevõtted jm enda teada. Ühesõnaga, Larssoni rindel käib endiselt aktiivne tegevus ja nüüd võime jääda põnevusega uut filmi ootama, esilinastus on planeeritud järgmise aasta lõppu.

Kommentaarid on suletud.