Esileht > Eesti kirjandus, Kriitika > Ühine onuke?

Ühine onuke?

1. detsember, 2010 Piret Peiker

Kiire romaanikirjutamise kuu jäi eilsega selja taha ja suvest saadik on jutuks olnud, et Varraku raamatublogi esimesele ühislugemisele võiks millalgi järg tulla, niisiis kuulan maad, kas teil oleks huvi sellega nüüd kohe algust teha.

Mu enda huvi teema üles võtta õhutas see, et mul tuli üks kindel raamat mõttesse, mida tahaksin arutamiseks välja pakkuda (kuigi muidugi oleks tore kuulda, kas on teisi häid ettepanekuid). Lugesin Mareki postituse ajel Andrei Ivanovi LR-s ilmunud seotud jutustusi “Minu Taani onuke” ja “Tuhk” ning – lisaks mitmetele muudele reaktsioonidele, mida raamat tekitas – tundus mulle, et oleks ehk huvitav arutada”Puhastuse” debati järel just Ivanovi, et see eestivene meeste lugu oleks omamoodi hea kontrapunkt Oksase eesti naiste loole. Loomulikult on kõnealused raamatud samas täiesti eraldiseisvad ja erinevad ning usun, et ka uus detsembrikuine mõttevahetus saaks kulgema juba üsna omi radu.

Mis te arvate?

Categories: Eesti kirjandus, Kriitika Tags:
 1. Marek Laane
  1. detsember, 2010 kell 15:08 | #1

  Mõte pole paha ja autor ning teosed võiksid olla huvitavad, aga kas detsember on just õige aeg? See kipub kardetavasti paljudel olema selline jõulueelselt kiire… Võib-olla hoopis jaanuar näiteks, kui argirutiin jälle kilinal-kolinal sisse marsib ja ühislugemine seda elavdada võiks?

 2. 1. detsember, 2010 kell 15:31 | #2

  Teisalt on detsember nimelt selline kuu, kus on palju vabu päevi ja miks mitte neid lugemisega sisustada. Ja ega argirutiin polegi tingimata parim olukord süvenenud lugemiseks. Nii et mina kiidan algatust, seda enam, et Ivanovi jutustused on mul loetud ja ma leian, et need pakuvad tõepoolest palju mõtteainet. (Tagatipuks peaks homme selguma Vene Bookeri laureaat ja oleks ilus, kui Ivanov selle auhinna Eestisse tooks.)

 3. Piret Peiker
  Piret Peiker
  5. detsember, 2010 kell 12:48 | #3

  Koliksin vahepeal kuluaaridesse kandunud ühislugemise projekti arutelu meelsasti siiski siia blogisse tagasi ja julgustan kõiki avalikult arvamust avaldama. Lühidalt on praegu lugu nii, et algatus ja teose valik on heaks kiidetud, aga Marek Laanele lisaks on veel päris palju huvilisi, kelle jaoks vähemalt detsembri esimene pool on täiesti ebasobiv aeg. Pakun välja, et kasutame siiski ka pühadepäevi ära ja et sissejuhatav postitus, mis lugemise ja mõttevahetuse avatuks kuulutab, ilmub 20. detsembril.

  Mis puutub ühislugemise korraldusse, siis arvan, et kõige parem on lugeda (või vähemalt arutada) osade kaupa, nagu eelmiselgi korral - nii on lugemise koormus väiksem, põnevus ning ka üksikasjadesse süvenemine aga loodetavalt suuremad. Jaotaksin raamatu kolme nädala peale kolmeks osaks - esimene lühem jutt tervikuna, “Tuhk” kaheks jaotatuna. (Mul ei ole raamatut hetkel käepärast, nii et poolituskohta ei oska kohe soovitada.) Ilmselt tahame raamatu üle seejärel ka veel tervikperspektiivist rääkida, arutada teemasid, mis on senise lugemise käigus õhku jäänud.

  Tarmo on lahkelt lubanud üheks nädalaks juhatamisvastutuse enda peale võtta. Oleks äärmiselt tore ja teretulnud, kui keegi veel oleks nõus seda tegema. Palun andke teada.

 4. Marek Laane
  6. detsember, 2010 kell 19:17 | #4

  Kõlab kenasti. Teeme siis jõulunädala avapaiguks, loodetavasti peaks ikka jõudma selle jooksul ühe 42-leheküljelise jutu ju läbi lugeda :-) Aga kas on mõtet teist, mis on umbes 80 lk, pooleks jagada?

 5. Piret Peiker
  Piret Peiker
  7. detsember, 2010 kell 11:04 | #5

  @Marek Laane
  Tervikuna lugemisel-arutamisel on muidugi oma eelised. Aga kuigi jutt pikk ei ole, on seal kokkuvõttes päris palju niidiotsi, kust kinni võtta, sellepärast arvasin, et keskendatuma jutuajamise mõttes oleks parem kaheks jagada. Kolmanda peatüki lõpus lk 88 on ka sobiv koht poolitada. Aga seda võib veel mõelda.

 6. Nikolai
  9. detsember, 2010 kell 22:08 | #6

  Oleks huvitatud küll. See raamat on küll loetud, aga võiks uuesti.

  Usun, et oleks põnevam kui Oksanen.

 7. 19. detsember, 2010 kell 15:22 | #7

  Nikolai :
  Oleks huvitatud küll. See raamat on küll loetud, aga võiks uuesti.
  Usun, et oleks põnevam kui Oksanen.

  Eks selle üle võibki vaidlema jääda aga mõelda, mis praegu ette võtta, siis oleks tõesti sinuga nõus.

Kommentaarid on suletud.