Esileht > Ajalugu, E-raamat, Raamat, Uudisteos > Raamat raamatutest

Raamat raamatutest

9. veebruar, 2011 Marek Tamm
Robert Darnton, "The Case for Books. Past, Present, and Future" (2009)

Robert Darnton, "The Case for Books. Past, Present, and Future" (2009)

Robert Darnton on läbi ja lõhki raamatuinimene. Suuresti tema vedamisel on viimastel kümnenditel saanud raamatuajaloost üks moodsamaid ja menukamaid suundi tänapäeva kultuuriajaloos; Darntoni sulest pärineb terve väike riiulitäis põnevaid uurimusi varauusaegse Prantsusmaa raamatuelust, nii raamatute kirjutamisest, valmistamisest, nende levikust, lugemisest kui ka mõjust. Kuid Darnton on samuti olnud aastakümneid seotud raamatute kirjastamisega, ta on istunud paljude mainekate ameerika ülikoolikirjastuste nõukogudes (Princeton University Press, Oxford University Press) ja algatanud Ameerika Ajalooühingu presidendina e-raamatute kirjastamisprogrammi (Gutenberg-e program). Mõned aastad tagasi valiti Darnton aga New Yorgi avaliku raamatukogu nõukogusse ja 2007. aastal nimetati ta Ameerika ühe vanima ja väärikaima raamatukogu, Harvardi ülikooli raamatukogu direktoriks.

Viimased kolm-neli aastat on Darnton olnud üks mõjuvõimsamaid Google’i raamatute digitaliseerimisprojekti kriitikuid, hinnates küll kõrgelt nende kavatsusi digitaliseerida kogu Lääne kirjavara, ent heites projektile ette selle kommertslikku ja monopoolset iseloomu.
Hiljuti koondas Darnton oma viimaste aastate raamatuteemalised kirjatööd ühte köitesse ja need ilmusid 2009. aastal pealkirja all The Case for Books. Past, Present and Future. Tihkan väita, et see on üks parimaid teejuhte tänapäeva raamatumaailma, mis aitab mõista nii raamatukultuuri lätteid, selle tänaseid väljakutseid kui ka annab aimu raamatute tulevikuperspektiividest.

Darnton ei kuulu nende hulka, kelle jaoks digiajastu tähendab raamatukultuuri loojangut. Ta toob välja statistika, mille järgi endiselt trükitakse iga aasta rohkem uusi nimetusi, kui mullu, seda vaatamata e-raamatute pealetungile ja üldisele digitaliseerimisele. Samas peab ta vajalikuks vältida olukorda, kus inimkonna kirjapärand muutub ühe firma digitaalseks omandiks ja kutsub seega üles riike ise oma kirjavara süstemaatiliselt digitaliseerima.

Väga kõnekas on üks Darntoni tsiteeritud kirjakatke 1471. aastast, kus Itaalia klassikalisest filoloogist õpetlane Niccolò Perotti kirjutab oma kolleegile Francesco Guarnerole järgmist (tsiteerin mugavusest inglise keeles):

My dear Francesco, I have lately kept praising the age in which we live, because of great, ideed divine gift of the new kind of writing which was recently brought to us from Germany. In fact, I saw a single man printing in a single month as much as could be written by hand by several persons in year. (…) Yet – oh false and all too human thoughts – I see that things turned out quite differently from what I had hoped. Because now that anyone is free to print whatever they wish, they often disregard that which is best and instead write, merely for the sake of entertainment, what would best be forgotten, or, better still be erased from all books.

Usun, et see tsitaat räägib iseenda eest ja sobiks väikeste mugandustega paljude e-raamatu kriitikute huulile.

Suurem osa Darntoni esseid on alguselt ilmunud The New York Review of Books‘i veergudel (vt. articles by Robert Darnton) ja on osaliselt veebist loetavad. Veebist, Eurozine kodulehelt võib lugada ka mu enda kungist vestlust Darntoniga, mis eesti keeles ilmus tema esimese ja seni viimase eestinduse, “George Washingtoni valehammaste” (2004) järelsõnana.

Categories: Ajalugu, E-raamat, Raamat, Uudisteos Tags:
Kommentaarid on suletud.