Esileht > Kriitika, Vana klassika > Faust Mallorcal

Faust Mallorcal

15. aprill, 2011 Tarmo Jüristo
Llorenç Villalonga - The Dolls' Room, Dalkey Archive Press 2010

Llorenç Villalonga - The Dolls' Room, Dalkey Archive Press 2010

Jätkates Mareki kirjanduslike reiside teemat võtsin mõneks nädalaks Mallorcale sattudes ette ühe Kataloonia kirjanduse vähetuntud pärli. Llorenç Villalonga ”Nukkude tuba” (orig. Bearn, o, La sala de les nines, inglise keeles ilmunud 2010 Dalkey Archive Pressi väljaandes kui The Dolls’ Room) on romaan, mis võiks olla tulemuseks, kui Jaan Kross oleks üritanud panna kirja Fausti lugu, mis leiaks aset 19. sajandi Mallorcal. Kui “Keisri hull” on kirjutatud Timotheus von Bocki naisevenna Jakob Mättiku päeviku vormis, siis “Nukkude tuba” koosneb Mallorca aristokraatliku Bearnide suguvõsa viimaste esindajate Don Toni ning Dona Maria Antònia isikliku preestri, lihtsa päritoluga Don Joani mälestustest, milles too vaatab tagasi elule Bearnide mõisas läbi aastakümnete.

“Nukkude tuba” on ühtaegu eleegiline ja satiiriline, grandioosne ning miniatuurne, maalides portree oma ajastu loojangul seisvast hääbuvast aristrokraatiast, kelle seisus nõuab neilt enam, kui ta neile võimaldab. Sellest õhkub sama nukrust, mis pani Aenease ütlema oma kuulsad sõnad sunt lacrimae rerum et mentem mortalia tangunt. “Nukkude toa” antikangelane Don Toni suhtub sellesse allakäiku stoilise ükskõiksusega ning eelistab pühendada oma elu keelatud raamatute lugemisele, skandaalsetele naisafääridele ning ekstravagantsetele reisidele, mis tekitavad Don Joanis imetlusega segatud õudust. Don Toni on aristokraatlik libertiin, kes kehastab traditsiooni, millesse ta ise on usu kaotanud, kuid millest ta ometigi vabaneda ei saa.

Palma de Mallorca vanalinnas leiab kohe katedraali lähistelt maja, mis kannab Villalonga nimega mälestustahvlit. Bearnide mõisa on aga kiirelt kasvav eeslinn juba endasse neelanud. ”Igavikuni ei ulata me oma hinge saatanale müües, vaid peatades hetke, jäädes sellesse,” märgib Don Toni oma minevikuga silmitsi seistes ning omal moel teeb Villalonga oma romaaniga täpselt sama. “Nukkude toas” on igaveseks tallel Mallorca, mida siit saarelt tänaste kaubanduskeskuste, hotellide, golfiväljakute ja rannaäärsete kinnisvaraprojektide vahelt ammu enam ei leia, mis aga ometi elab edasi selle ajaloohõngulises nimes.

Kommentaarid on suletud.