Esileht > Blogindus, Kultuuriajakirjandus, Meedia > Milleks raamatublogi?

Milleks raamatublogi?

25. veebruar, 2009 Marek Tamm
12. sajandi blogija Rufillus (autoportree)

12. sajandi blogija Rufillus (autoportree)

Milleks raamatublogi? Kõige lihtsam vastus – kuna sellist veel Eestis pole. Tõsi, on päris mitmeid ühe-kahe raamatusõbra lugemispäevikuid, kus pühendumusega arvustatud loetud raamatuid. Mulle endale on silma jäänud näiteks RaamatutestBukahooliku märkmedRaamatuklubiKohustuslikult vabatahtlik kirjandusÕhtulehe raamatublogiKirjandusestJohanna blogiLiivametsa lugemised. Kuid puudub laiapõhjalisem kollektiivne raamatublogi, kus rida inimesi, kes raamatuid kirjutavad, neid kirjastavad, arvustavad või sageli loevad, saaksid regulaarselt jagada kõikide huvilistega oma leide ja ideid, vahendada lugemiselamusi, vastata rumalale kriitikale või avada telgitaguseid. Ent vajadus keskkonna järele, kust lugeda informeeritud arvamusi raamatumaailmas toimuvast, ei anna endast märku ainult veebimaailmas. See vajadus on Eestis üleüldine. Veel mõne aja eest jagasid asjatundlikku teavet uudisteostest päevalehed, ent tänaseks on see minevik. Meie päevalehed on sisuldasa loobunud raamatumaailma kajastamisest, toimetustest on koondatud suurem osa kirjandustoimetajaid, ja need vähesedki arvustused, mis leheveergudel ilmuvad, ei sünni enamasti enam lugeda. Sirp teeb üksi tänuväärset tööd, teda toetab raugeva jõuga Eesti Ekspressi Areen, aeg-ajalt suudab veel lootust süstida Postimehe AK, pigem kaubandusliku iseloomuga teavet avaldab Kirjastajate Liidu ajaleht Raamat, ent arvustuskultuuri viimaseks oaasiks on Eestis jäänud siiski peamiselt kultuuriajakirjad VikerkaarLooming ning Keel ja Kirjandus. Nende ilmumistsükkel ja formaat pole aga mõeldud operatiivse teabe või lühemate tähelepanekute edastamiseks. Seega on siinse blogi üks üldisemaid eesmärke veidigi korvata seda päevalehtedest jäänud auku, mis haigutab Eesti jooksvas raamatukriitikas. Tõsi, me pole endale seadnud sihiks kajastada võimalikult ulatuslikult ilmuvat uudiskirjandust, pigem püüame vahendada teateid ja muljeid  raamatuelust üldisemalt, nii uutest kui vanadest teostest, nii raamatute kirjutamisest kui kirjastamisest, nii kriitikast kui tõlkimisest, nii tõsisematest kui kerglasematest teemadest, piiramata ennast seajuures ainult Eestiga. Ühelegi blogijale ei ole seatud muid piiranguid, kui see, et nende sissekanded peaksid olema seotud raamatute ja lugemisega. Püüame teha nii, et keskmiselt iga päeva oleks blogis uus postitus.

Miks Varraku raamatublogi? Selle blogi asutamise idee sündis Varraku kirjastuses, ent mitte müügiosakonna äritrikina, vaid toimetajate murest Eesti raamatukriitika praeguse seisu üle. Blogi eesmärk pole niisiis rääkida Varraku toodangust, ent samas ei hakka me teadlikult Varraku raamatuid vältima või maha vaikima. Igaüks meist kirjutab sellest, mida raamatuilmas oluliseks peab, nii mõnigi kord võib see olla seotud Varraku kirjastusega. Ent tervitades soojalt Tänapäeva kirjastuse vastset blogi, ei tahaks me kindlasti piirduda vaid Varraku telgitaguste seletamisega, vaid meie eesmärk on kujundada siinsest blogist intelligentne keskkond igaühele, kes hoolib raamatutest. Sest me oleme jõudnud ajajärku, kus mitte ainult meie ei vaja üha enam raamatuid, vaid raamatud vajavad üha enam ka meid. Veebikeskkonnas on see eriti asjakohane tõdemus ja me oleme rõõmsad, kui siinsed sissekanded juhivad vähemalt mõnegi inimese uute huvitavate raamatute juurde.

Categories: Blogindus, Kultuuriajakirjandus, Meedia Tags:
  1. susi
    2. märts, 2009 kell 15:30 | #1

    Suurepärane uudis ! Jõudu !

  2. 22. september, 2010 kell 10:16 | #2

    Päikesejänku loeb ja kirjutab regulaarselt… aga tõsi on, et üks inimene vaid piiratud koguses teha jaksab. Meeldiv näha, et sarnaseid ettevõtmisi veelgi leidub ja sellises mastaabis.

    Jaksu ka minu poolt!

Kommentaarid on suletud.